Strechu netvorí len strešná krytina, ale aj veľmi dôležité strešné doplnky a príslušenstvo. Presvedčte sa, či bude Vaša nová strecha obsahovať potrebné klampiarske, odvetrávacie a tesniace prvky, dostatočné množstvo skrutiek a samozrejme vhodnú podstrešnú fóliu. Vyhnete sa tak riziku a možným problémom, čo bude v konečnom dôsledku pre Vás znamenať ušetrené peniaze. Mnoho predajcov krytín sa snaží Vaše peniaze šetriť práve tu, čo je v skutočnosti ich najväčší omyl.

Strešný systém musí byť kompletný, aby plnil 100%-ne svoju funkciu. Pri kúpe strešnej krytiny buďte náročný či už z hľadiska funkčnosti, tepelnotechnických vlastností alebo z pohľadu designu. Kompromisy tu nie sú na mieste.

Vo svete striech pribudlo množstvo vylepšení a kvalita materiálu, pre ich výrobu, sa posúva míľovými krokmi vpred. Kvalitní výrobcovia dnes ponúkajú kompletné strešné systémy, ktoré majú technicky a konštrukčne doriešený každý detail. Pod strechu nesmie preniknúť ani kvapka vody, takže anténa či konzola prestupujúca cez strechu už nie je problém. Vhodná strešná priechodka dokonale kopíruje tvar strechy čím zabezpečí maximálnu izoláciu v tomto mieste.

Dôležitú úlohu na streche zohráva snehová zábrana, ktorá zabraňuje zosuvu snehu zo strechy najmä tam, kde sneh môže ohroziť zdravie ľudí či spôsobiť škodu na majetku. Pri jej návrhu je potrebné brať do úvahy sklon strechy, jej dĺžku, tvar a snehové zaťaženie oblasti, kde sa stavba nachádza.

Neodmysliteľnou a veľmi dôležitou súčasťou strešného systému je kontaktná vysokodifúzna fólia, ktorej úlohou je prestup vodných pár z podkrovia a súčasne odvádzať vzniknutý kondenz z podstrešných priestorov. V prípade, že sa fólia vynechá, znižuje sa životnosť krovu a podkrovia.

Nezabúdajte, že strecha musí odolať nárazom vetra, snehu a iným negatívnym vplyvom. Pri kúpe strešnej krytiny a strešných doplnkov si určite nechajte poradiť odborníkmi.

STREŠNÁ KRYTINA

Na rodinný dom sa odporúča plech hrúbky 0,50 mm. Tenšie hrúbky nie sú kvôli kratšej záruke a životnosti vhodné. Okrem samotnej krytiny sa na strechu, na štíty a nárožie, navrhuje lemovanie. Krytina sa skrutkuje na laty, ktoré sa montujú priečne na kontralaty. Pri plechu sa odporúčajú použiť laty rozmerov 3 x 5 cm. Pod laty a kontralaty sa montuje paropriepustná fólia, ktorá zabraňuj preniknúť skondenzovanej vlhkosti do vnútra strechy ale po fólii pekné steká dole. Na rodinný dom sa odporúča fólia aspoň hrúbky 135 g/m2.

STAVEBNÉ REZIVO

Masívne drevo nachádza využitie takmer na každej stavbe. Samozrejme, že je rozdiel v tom, či ho použijete na vytvorenie debnenia na betónovanie stavených konštrukcií, ako dosky na podlahy lešenia alebo na zhotovenie dreveného krovu, podlahy, prípadne obkladu. Na debnenie vám postačí stavebné rezivo vo forme tenkých dosiek, ktoré môžu mať na koncoch dokonca kôru či zaoblenia. Strešné laty, pomúrnicu, väzné trámy, hranoly a stĺpiky sú súčasťou každej strešnej konštrukcie.